Ana Sayfa   |   Görüntülü Dersler  |  Sesli Dersler   |  Kur'an Araştırmaları   |  İlmi YAZILAR   |  Aile Eğitim Yazıları   |  Çocuk Eğitimi Yazıları   |  Yazarlar  |  İletişim

Kur`an-i Kerim ve Mealleri

Namaz Sureleri Tefsiri

Cuma (Tefsir) Dersleri

Hadis Dersleri

Cami Dersleri

Hz. Peygamberin Hayatı (s.a.v)

İnsanı Tanımak (Radyo)

Tv Programları

Seminer ve Konferans

Kısa Dersler

Özel Konular

Fıkhi Konular

Aile Eğitim Seminerleri

Foto Galeri

Üyelik Girişi

Kull. Adı

:

Şifre

:
   

Ücretsiz Üyelik
Şifremi Unuttum

Güncel Videolar

Eğitimcilere ÖZEL
Gazze Duası
Gençlerle İletişim (Günışığı- Reşitpaşa​)
Uyumlu Evlilik Yöntemi (Bulgurlu)
İmanın Anlamı ve Aşamaları (İkitelli / M.Akif)

Namaz Vakitleri

Sayaç

Sayac
Tekil (Bugün) 2912
Toplam 12677845
En Fazla 16179
Ortalama 2442
Üye Sayısı 1162
Bugün Üye Olan 0
Online Ziyaretci
 
 

Karneler ve Tatile Merhaba

Çocuk eğitiminin en önemli yeri aile ile birlikte okullarımızdır. Öğretmenlerin çaba ve rehberlikleri ile öğrenciler geleceğe hazırlanır. Bu hazırlık dönemlerinde bilgilerinin, birikimlerinin göstergesi olan başarılar, dönem sonlarında verilen karneler, teşekkürler ve takdirler ile belgelenir.
24/01/2011

Karne zamanı her öğrenci ve aile için ayrı bir heyecandır. Kimi öğrenciler için sevinç, başarı ve mutluluk ifade ederken, kimi öğrencilerin kâbusu olup, onu farklı gerilimlere, ruhsal sorunlara iter. Ailelerin bu dönemlerde çocuklarıyla iyi iletişim kurmaları gerekir. Çocuklarının her zaman ve her yaşta farklı başarılara ulaşabileceklerini, onlar için farklı kapıların ve farklı geleceklerin olabileceğini hiçbir anne, baba göz ardı etmemelidir. Her çocuğun kendine özgü farklı kişilik, zekâ ve gelişim özelliklerine sahip olduğu unutulmamalıdır. Anne ve babalar çocuklarının karnelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken "kişiliğini" değil sadece ders başarısını konuştuğunun farkında olmalıdır. Karneyi değerlendirirken takındığı tavrın, daha sonraki başarıları da etkileyeceği hatırlanmalıdır. Hiçbir karne çocuklarınızdan değerli değildir. Bunu asla unutmayın. Varsa başarısızlık, bunun nedenlerini çocuğunuz ile birlikte arayın, uygun çözümleri birlikte üretin.
 Şüphesiz her annebaba çocuklarından başarı bekler. Başarılarıyla gururlanır, mutluluk duyar. Başarısızlıklarına da üzülür. Bu özellik, her annebabanın ortak duygusu ve beklentisidir. Ancak çocuklar bazen ailelerin arzu ettikleri beklentilere cevap veremeyebilirler. Hiçbir çocuk isteyerek başarısız olmaz. Bu nedenle öğrencisi başarısız olan okullar, öğretmenler gibi veliler de kendilerini sorgulamalıdır. Başarısızlığın temelinde çocuklar kadar anne ve babaların da rolü büyüktür. Her annebaba, kendisinden kaynaklanan aksaklıkları yakından bilmeli ve gidermelidir. Özellikle içi sevgi, barış, sevinç ve umut dolu öğrencilerin, anne ve babalarını en güzel şekilde tanımalarını amaçlayan "veli karnesi"ni her anne, baba "Evimizdeki Öğretmen" adlı kitabımın son bölümünde çocuklarına doldurtup, kendilerinin derslerdeki başarılarını, davranışlarını ve sorumluluklarını daha somut görebilir. Her sınıf düzeyinde hazırladığım bu kitap setini her anne baba mutlaka okumalıdır. Bu karne aracılığı ile"Çocuğum bana annebaba karnesi verdiğinde benim başarılarım ne olur?" diye öz eleştiriyi yapmalıdır. Özellikle ergenlik dönemindeki uyum sürecinde çocukları incitici tavırları terk etmelidir. Karnesi kötü diye ilişkilerini koparmamalıdır. Çocukların düşünceleri alınarak yapılacak çalışmaların listesi çıkarılmalıdır. Ortaya çıkan düşünceler ile birlikte onlara yeni fırsatlar ve öneriler sunulmalıdır.
 Başarıları hangi düzeyde olursa olsun öğrenciler, yoğun bir çalışma dönemini geride bırakıp çaba harcadılar ve yoruldular. Sonuç ne olursa olsun bütün çocuklar iyi bir tatili hakkettiler. Yorucu geçen bir dönemin ardından her aile, çocuklarının ders başarısızlığı olsun ya da olmasın tatil süresini iyi planlamalıdır. Bu konuda günümüzde gereksiz aşırılıklar veya ilgisiz tavırlar yaşanmaktadır. Karnesi kötü diye, çocukların tatilini zehir edecek ağır eğitim programları uygulamak olumsuz etki yapar. Başarısını artıracak, ancak çocuğu bunaltmayacak şekilde programlar düzenlenmelidir. Aileler, her zaman dilimini önemsemelidir. Her anne baba, çocuklarına küçük yaşlardan başlayarak tatil programını sistemli olarak ele almalıdır. Genellikle tatil hepimiz için dinlenme, heyecan ve coşkudur. Yeniliklere, güzelliklere açılan önemli bir zaman dilimidir. Tatili, tamamen dinlenme ve zamanı boşa geçirme olarak değerlendirmemek gerekir. Zamana değer veren her aile, çocuğu ile birlikte "tatilimi nasıl değerlendirebilirim, ne yapacağım" sorusuna net cevaplar bulmalı ve uygulamaya geçirmelidir. Saatlerce uykusuz kalıp anlamsız ve yorucu televizyon izleyicileri olmaması için çocuklarının ilgi alanlarına girecek etkinlikleri, yaz kamplarını düzenleyen sivil toplum örgütleri ile diyalog içinde olmalıdır. Yüzme kursları, değişik spor etkinliklerine zaman ayırmalıdır. Belediyelerin bu konudaki hizmetlerinden yararlanmada gayret göstermelidir.
 Tatilde, çocukların toprak ile tanışmasına, tabiattaki diğer canlıları daha yakından tanımasına destek olan memleket veya köy yolculuklarını ciddiye almalıdır. Toprağın rahmetinden, cömertliğinden ve şifasından istifade etmeleri için çocukları toprakla tanıştırmalıdır. Aşık Veysel'in Karnın yardım kazmayınan, belinen / Yüzün yırttım tırnağınan, elinen / Yine karşıladı beni gülinen / Benim sadık yarim kara topraktır " şiirinde dost olarak tanımlanan toprağın bereketinden istifade etmelidir.
 Tatilde, çocuklara barınağı, sığınağı olan evlerini özlettirin. Her çocuk evini, aile bireylerini sever ve önemser. Tatilde, fırsat bulanlar çocuklarını, dedelerin, ninelerin ve diğer akrabalarının yanına göndererek onlara hem kendilerini, hem evleri özlettirmelidir. Çocukların yeteneklerini geliştirecek dış etkenler zenginleştirilmelidir. Her geçen gün enerji toplayan, kendisini yenileyen, farklı öğrenci gruplarıyla tanışan öğrenciler, daha sosyal özelliklere kavuşurlar. Yaşadığı şehrin güzelliklerini, mirasını yakından tanıma fırsatını oluşturarak gezilerle düşünce dünyaları zenginleştirilmelidir.
 Hayatın her döneminde bütün başarıların sırrı araştırıldığında, sistemli çalışmayla birlikte plan ve programın önemi ve zamanı etkili kullanmanın önemi ön plana çıkar. Zamanını kontrol edenler, hayatlarını kontrol edenlerdir. Tatil döneminde yıl boyunca yapılanlar hatırlanarak bir sonraki yıla daha donanımlı hazırlanmanın hesaplanması, düşünce dünyasının farklı etkinliklerle (müzik, tiyatro, sinema, kitap okuma, spor) anlama ve anlatım yeteneklerinin daha zenginleştirilmesi faydalı olacaktır.
 Tatiller soluk alma, enerji yenileme günleridir. Yaşamın uzun güç yollarında kişiye bir yudum taze soluk verip yoluna dinç olarak devam etmeyi sağlayacak bir zaman dilimidir... Bu zaman diliminin her saatinde kendinizi bilemek, tazelemek ya da düşünmek ve kendiniz olmak için sığınacağınız bir dönemdir... Her insanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı medyatik imajlara kurban etmeyin. Yürekten gerçekleştireceğiniz duygu ve davranışlarla bu günleri değerlendirin. Tatilinizin bir amacı ve hedefi olsun. Kimi zaman bir duygu veya unutulmaz bir etkinlik olsun. Kimi zaman yanında durmaktan huzur  duyduğunuz bir mürşid olsun, bir sevgili, bir kitap, bir dergah olsun. Sabırla, özenle emek vererek her tatilde hedeflerinize ulaşmak için çaba sarf eden insanlar olun. Eğlenip ve dinlenirken öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 Unutmayın ki öğrenme; zamanın her diliminde aktif olarak hayatımızda yer edinmelidir. Bu özelliği ile tatil, bazı alışkanlıkları kazanma ve başarma günleridir. Düşünce ve davranışları zenginleştirme günleridir. Organizmamızın her yönüyle canlılık kazanacağı önemli zaman dilimleridir. Bu zaman diliminde pekçok etkinliklerle birlikte kitap okumak,  özellikle Kur'an okumak önemli bir eylemdir. Ebatı, yayınevi, baskısı nasıl olursa olsun 605 veya 606 sayfadan oluşan Kur'an'ı okuma alışkanlığını ihmal etmemelidir. Çünkü Kur'an öğrenmenin ve okumanın sayılamayacak kadar yararları vardır: Kur'an okumak ibadettir. Kişiyi Rabbine yaklaştırır. Kur'an bize yeni ufuklar açar. Direnme gücü verir. Kur'an okuyan insanda ihtiras olmaz. Kur'an okumak zamanı değerli kılar. Kur'an okuyan ölümden korkmaz. Kur'an okuyan aşırı bir tutkuyla hayata sarılmaz. Şükür ve hamd etmeyi öğretir. Onun emirlerini yaşayan israf edip enerji kaynaklarını lüzumsuz tüketmez. Verilen nimetlerin değerini ve önemini bilir. Alınterinin ve emeğin önemini kavrar. Her zaman adil ve doğru işler yapar. Bedenine, ailesine ve ülkesini temiz tutar, korur, çirkinliklerden uzaklaşır. Zulmetmez zulme razı olmaz. Yetki hırsızlarını tanıtır. Fuhuş ve ahlaksızlığın tüm çeşitlerinden korunur. Davranışlar Kur'anla bütünleşip olgunlaşır. İlim, sanat ve edepte güzellikler kazanılır.
 Hayatın ve tebliğin tatili olmaz. Yaşadığımız her zaman diliminin bize yüklediği sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukları yerine getiren inançlı insanlar olarak, tatilin de her anını dolu dolu geçirmeliyiz. Kişiyi mutlu kılan, cesaretlendiren, dostluklar kazandıran güzelliklere taşımak bizim elimizdedir. Geriye dönüş ve yarından avans almanın mümkün olmadığını bilen herkes, bugünleri nitelikli yaşamalıdır. Unutulmamalıdır ki: "İki güzellik vardır ki, insanların bir çoğu bu iki güzellik konusunda aldanmıştır. Bunlar: sağlık ve boş zamandır." Bol kitaplı, huzur dolu tatiller dilerim.. 

 

Bu yazı 3224 defa okunmuştur...

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

n

08/03/2021 - 08:16 HZ. PEYGAMBER’İN (S.A.S.) TERBİYESİNDE YETİŞEN ÇOCUKLAR

n

02/10/2017 - 05:40 ÇOCUĞA İBADETİ SEVDİRMEK

n

06/10/2016 - 03:37 BEN OKULA   BAŞLIYORUM

n

07/05/2015 - 04:01 ÇOCUKLARIMIZA İBDET BİLİNCİ KAZANDIRMAK

n

01/09/2014 - 03:32 ÇOÇUKTA SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞTİRİLMESİ

n

04/07/2014 - 04:11 Çocuk ve Disiplin                       

n

09/06/2014 - 11:20 ÇOCUKLA SAĞLIKLI İLETİŞİM   

n

04/10/2013 - 05:21 Çocuğun İbadet Hayatına Alıştırılması

n

02/04/2012 - 04:33 Mum ışığında televizyon seyretmek

n

31/01/2012 - 02:09 Küçük bir canı huzur iklimiyle tanıştırmak

n

12/10/2011 - 02:07 Çocuk Sevgisi

n

13/07/2011 - 03:33 Genç Dediğin Böyle Olur

n

24/01/2011 - 13:34 Karneler ve Tatile Merhaba

n

24/01/2011 - 13:29 Karne sendromu

n

02/12/2010 - 16:08 Anne ve Babalara 13 ÖĞÜT

n

15/10/2010 - 14:58 Çocukların Dinî ve Ahlâkî Eğitimlerinde Dikkat Edilecek Bazı Hususlar

n

22/06/2010 - 14:19 Anne ve Babalara Tatil Önerileri

n

22/06/2010 - 14:15 Karneler ve Tatile Merhaba   

n

28/04/2010 - 11:11 Hz. Peygamber ve Çocuk Sevgisi

n

25/03/2010 - 14:51 Çocuk Kalbi Ve Kur'an

n

27/07/2009 - 16:33 Çocuğumuza Ramazanı Yaşatmak

n

04/05/2009 - 15:46 Çocuklarımızı Duaya Nasıl Alıştırabiliriz? 

n

04/05/2009 - 15:41 Çocuklar Neden Yalan Söyler?

n

11/03/2009 - 13:55 Öyle Çocuklar Yetiştirmek   

n

11/03/2009 - 13:52 Çocuklarda İnatlaşma İle Başaçıkmanın Yolları   

n

11/03/2009 - 13:51 Çocuklarda Alt Islatma:Bir Uyum ve Davranış Bozukluğu

n

11/03/2009 - 13:50 Çocuklarda Çalma: Bir Uyum ve Davranış Bozukluğu 

n

11/03/2009 - 13:49 Çocuklar’da Kekemelik

n

11/03/2009 - 13:48 Televizyon ve Otizm

n

11/03/2009 - 13:47 Çocuklarda Uyum ve Davranış Bozuklukları   

n

11/03/2009 - 13:46 Çocuklarda “Hayır” Dönemi   

n

11/03/2009 - 13:45 Çocuğunuzun Okul Başarısı İçin 

n

11/03/2009 - 13:43 Çocuklarda Namaz Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?   

n

11/03/2009 - 13:41 Ergenlik Kâbusu: Dini Şüphe ve Tereddütler 

n

11/03/2009 - 13:25 Çocuklara Tesir Eden Unsurlar

n

11/03/2009 - 13:24 İslamda Çocuk Eğitimi

n

11/03/2009 - 12:56 Manevi Beslenmesinde Babanın Terbiye Sorumluluğu

n

15/11/2008 - 17:43 Çocuk Zihniyetinin Temel yapıları / a. Egosantrizm

n

15/11/2008 - 17:41 Çocuk Zihniyetinin Temel yapıları / b. Animizm
 

Site İçi Arama

7 Zilhicce 1443 |  06.07.2022

Bir Ayet

Bismillahirrahmanirrahim

Kendisine okunan Allah'ın âyetleri işitirde, sonra müstekbirce (kibirlenerek) sanki hiç duymamış gibi (inkârda) direnir. Artık onu elîm (acı) bir azapla müjdele.

( Câsiye sûresi - 8)

Bir Hadis

Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum’ desin.”


Bir Dua

Allah’ım! Helal olan nimetlerinle yetinmemi, haramlardan müstağni olmamı ihsan eyle, fazlı kereminle beni senden başkasına muhtaç eyleme.”

(Hâkim, Deavât, No: 1973)

Hikmetli Söz

Akıllı kimse,
günahlarını tövbe ile örtendir.

Cömert,
kötülük yapana iyilikle karşılık verendir.
Canlı yayın

İslam Ansiklopedisi

  Tasarım : Networkbil.NET

@2008 kuraniterbiye.Com