Ana Sayfa   |   Görüntülü Dersler   |   Sesli Dersler    |   İlmi Yazilar    |   Yazarlar   |   Sorular ve Cevaplar   |   İletişim   |   Foto Galeriler   |   Ziyaretçi Defteri

Kur`an-i Kerim ve Mealleri

Namaz Sureleri Tefsiri

Cuma (Tefsir) Dersleri

Hadis Dersleri

Cami Dersleri

Hz Peygamberin Hayatı (s.a.v)

Sahabe Hayatı

İnsanı Tanımak (Radyo)

İnsanı Tanımak (Tv)

Tv Programları

Seminer ve Konferans

Özel Kısa Dersler

Özel Konular

Fıkhi Konular

Belgeseller

Aile Eğitim Seminerleri

Aile Eğitim Yazıları

Çocuk Eğitimi Yazıları

Kuran Araştırmaları

Üyelik Girişi

Kull. Adı

:

Şifre

:
   

Ücretsiz Üyelik
Şifremi Unuttum

Güncel Videolar

Dünya İslama Koşuyor
Eğitimcilere ÖZEL
04- Gazze Duası
Avusturalyalı Gencin Müslüman Oluşu
Anne Babaya İtaat
Gençlerle İletişim (Günışığı- Reşitpaşa​)
Ahmet El-Acemi / Dua
Ölüm- 3
Ölüm- 2
Ölüm- 1
Uyumlu Evlilik Yöntemi (Bulgurlu)
İmanın Anlamı ve Aşamaları (İkitelli / M.Akif)

Esma'ül Hüsna

 

Namaz Vakitleri

Sayaç

Sayac
Tekil (Bugün) 376
Toplam 10340004
En Fazla 16179
Ortalama 2272
Üye Sayısı 1055
Bugün Üye Olan 0
Online Ziyaretci
 

 
NAFİLE NAMAZLAR
23/10/2014 - 17:41
 
Dr Şerafeddin Kalay
Nafile kelimesi, lügat manaları açısından değerlendirildiğinde önümüze birçok mana çıkar. Dikkat edildiğinde bunların ifade incelikleri ile birbirine bağlı olduğu görülür. Biz bunların arasından üzerinde duracağımız konu ile ilgili olarak bir dilimini seçiyor ve onlardaki vurguları paylaşıyoruz:

   Nafile; fazlalık, asla ziyade, ganimet, hibe, atiyye, torun, farz ve vacib hükmünde olmadan yapılan ibadet, bir işi üzerine vazife olmadan gönülden gelerek yapma manalarına gelir.1

   Ganimete nafile denmiştir, çünkü dünya malı edinme gayesi olmadan yapılan cihada ve elde edilen zafere ek olarak mücahidlere helal kılınmıştır. Üstelik geçmiş ümmetler için ganimet helal değildi. Ganimet, Ümmet-i Muhammed’e onlara göre bir fazlalık olarak helal kılınmıştır.

            Hibe ve aıiyyede de aynı mana bağının olduğu açıktır.

Toruna nafile denmesi ise, bir insanın kendi çocuğunun asıl, onun çocuğunun ise o asılın meyvesi olduğu içindir. Ülkemizde de halka arasında latife yollu; “Bir insanın kendi çocuğu sermayeden sayıldığı, torunu kâr olduğu için daha çok sevilir” denilir. Zikr-i Hakîm’de bu manayı ifade eden bir âyet vardır:

“İbrahim’e, İshâk’ı ve nafile olarak (fazladan bir bağış olmak üzere) Ya’kub’u lütfettik. Her birinin salih insanlardan kıldık.” (Enbiyâ,21/ 72). 

Bilindiği gibi Ya’kub (as) Hz. İshak’ın oğlu, Hz. İbrahim’in torunudur.

Ancak bizim burada üzerinde duracağımız mana esasen farz ve vacib hükmünde olmadan yapılan ibadetlere nafile denmesidir. Bunun da diğerleri ile bağı açıktır.

        İnsanın üzerine farz veya vacib olarak namaz kılması, gönülden gelerek huzur-u ilahîye durması ve Rabbi için secde etmesi ayrı bir güzellik taşır.

        Nitekim Buhârî’nin naklettiği uzunca bir kudsî hadis içinde Allah -azze ve celle-; “Kulum bana nafilelerle yaklaşır,” buyurur.

        Bir insanın yapması üzerine farz olan bir şeyi yapmaması ciddî bir kusurdur, kulu vebale sürükler, manevî olarak borçlandırır, kasten terki isyan manası taşır. Yapıldığı zaman insana ecir kazandırır, üzerindeki mesuliyeti düşürür.

     Nafile ise sadece ecir kazandırır, kulun hayır hanesini çoğaltır.

    Nafilenin tarifinden de anlaşıldığı gibi farz ve vacip olmayan ve Allah rızası için eda edilen bütün namazlar nafiledirler. Müekked sünnetler de bu isim adı altında yer aldığı gibi, gayr-ı müekked sünnetler, müstehap ve mendup namazlar, hatta sünnet çerçevesinde yer almayıp da bir insanın “şu anımı Allah’a ibadetle değerlendireyim” diyerek uygun bir vakit diliminde ayağa kalkıp Allah rızası için kıldığı namazlar da nafile namazlar içinde yer alır.

 ·     O, hadis-i şerifte buyrulduğu gibi kulu Allah’a yaklaştırır. Çünkü mecbur olunmadan huzura duruştur. Gönülden gelerek yöneliştir. Allah’ın huzurunda daha fazla bulunma, ona daha fazla secde manası taşır. O, var olan güzelliğe güzellik katar.

 ·     O, Rasûlullah’ın(sav) şefaatine nâiliyete vesiledir. Çünkü Allah Rasûlü(sav) nafile kılmış ve nice buyruklarıyla teşvik etmiştir. Onun sevdiği, amel ettiği ve teşvik ettiği yolda yürümek, onun teşvik ettiği yolda Rabbin huzuruna onun öğrettiği gibi durmaktır. Onun yolunu yol edinmektir.

 ·     O, farz namazların tamamlayıcısıdır. Çünkü Rasulullah(sav) Efendimiz, namazın Allah katındaki kıymetini vurguladığı bir hadislerinde şöyle buyurur: 

 “Kıyamet gününde kul, amellerinden hesaba çekilirken ilk hesaba çekileceği şey namazıdır. Eğer namazının hesabı güzel çıkarsa kurtuluşa ulaşır, felaha erer. Eğer namaz hesabı kötü ise, kaybı büyük olur, hüsrana uğrar.

Farz namazlarında noksanlıklar varsa Rabb –azze ve celle-; Bakın kulumun üzerine farz olmadan eda ettiği (nafile) namazlar var mı? buyurur. Varsa, farz namazlarının noksanları onlardan tamamlanılır. Daha sonra diğer amallerinin muhasebesi bu minval üzere yapılır.”1

        Bu hadis-i şerif dikkatle değerlendirilmesi gereken bir hadistir. İfade ettiği mananın içinde kaza borcu olan kişinin de sünnet kılabileceği manası taşır. Zihin bulanıklığına sebep olanlar sebebiyle bu da ayrıca üzerinde durulması gereken bir meseledir.

        Bir davayı temelden başlayarak bütünüyle yeniden kurmak ve şekillendirmek için verilen mücadele hiç de basit bir mücadele değildir. Bu dev dağları yerinden oynatmaktan daha zordur. Hele de bu batılı yıkmak, yerine hak davayı kurmak mücadelesi ise… Allah Rasûlü(sav) batıla akan bir insanlık selini durdurmayı ve onları hakka döndürmeyi başarmış, geride binlerce sahabi, hak dava eri mü’min gönüller bırakarak gitmiştir. Bunun her safhasının üzerinde ayrı ayrı durmak, her dilimini ibret süzgecinden geçirmek, müzakere etmek ve örnek olarak almak gerekir.

Ancak bu noktada vurgulamak istediğimiz bir başka ibret levhası daha vardır. Allah Rasûlü’nün bu mücadelenin içinde, seferler birbirini takip ederken, düşman saldırılarına göğüs gerilirken, tebliğ çalışmaları yepyeni boyutlara taşınırken, birçok sahabi ile fert fert uğraşılırken, mü’minler ilim ve irfanla yüklenir, titiz bir eğitim süzgecinden geçirilirken nafile ibadetler için zaman bulması, gelmiş, geçmiş bütün günahlardan affedilmiş bir kul, habibullah, halilullah, iki cihan serveri olmasına rağmen Rabbinin huzuruna durması, bunun hikmeti sorulunca da; “Rabbime şükreden bir kul olmamayım mı?” buyurmasıdır.

        Biz onun ümmetiyiz. Yarın onun safında haşr edilmek, onun sancağı altında buluşmak, ebedî hayatı onunla yaşamak istiyoruz. Eğer bunu gönülden istiyorsak onun sünnetini sünnet edinmeli, onun yolunu vazgeçilmez yol bilmeli, onun yaşayış ve amel ediş tarzını kendimize gerçek manada üsve-i hasene kabul etmeli ve irşadına kulak vermeliyiz.

      Nafile namazların bir bölümü revatip sünnetler olarak yâd edilir. Bunlar günlük farz namazlara bağlı olanlardır.  Sabah namazının sünneti, öğle namazının ilk ve son sünnetleri, ikindi namazının sünneti, akşam namazının sünneti, yatsı namazının ilk ve son sünnetleridir.

     Belki Cuma namazının ilk ve son sünnetlerini de bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

     Bunların sahih hadislerle sabit olanları vardır, isnadı sahih derecesinde olmayan, fakat fıkhen amel edecek derecede güçlü hadislerle sabit olanları vardır. Allah Rasûlü’nün eda edişte gösterdiği titizlik derecesi de elbette ki bu namazların hükümlerini tayinde tesirli olmuştur. Bu yüzden de revatip sünnetlerin bir kısmı “müekked sünnetler”, bir kısmı da “gayr-ı müekked sünnetler” olarak zikredilir.

      Müekked sünnetler, Rasûlullah’ın devamlılığında titizlik gösterdiği sünnetlerdir. Dolayısıyla hakkında gelen rivayetlerin sıhhat derecesi de yüksektir.

   “Gayr-ı müekked sünnetler” geniş zaman, imkân ve fırsat bulduğu zaman kıldığı, zaman zaman terk ettiği, eda edildiği zaman kazanılan ecre dikkat çektiği sünnetlerdir.

    Nafile namazlara teşvik taşıyan hadis-i şeriflerden bir demet paylaşmak muradı daha iyi anlatacaktır:

Mü’minlerin Annesi Ümmü Habîbe(r.a.)3 rivayet ediyor: Rasûlullah (s.a.s.) Efendimizin şöyle dediğini duydum: “Müslüman bir kul, üzerine farz olmadan her gün gönülden gelerek 12 rekat namaz kılarsa Allah ona Cennette bir ev bina eder.”4

Yine Sahih-i Müslim’de yer alan bir başka rivayette hadis “Kendisine Cennette bir ev bina edilir,” şekliyle nakledilir.

Sünen-i Tirmizî’de gelen bir rivayet bu on iki rekâtın hangileri olduğunu beyan eder: “Dört rekât öğle namazından önce, iki rekât öğle namazından sonra, iki rekât akşam namazından sonra, iki rekât yatsı namazından sonra, iki rekât sabah namazından önce.”5

 Yine Âişe Vâlidemizden gelen ve Müslim, Ebu Davud ve Tirmizî’nin rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz’in öğle namazına giderken odasında dört rekât sünnet namaz kılarak gittiği ve insanlara öğle namazını kıldırdığı bilgisi yer alır.6

Bu hadis-i şeriflerde yer aldığı gibi revatib sünnetlerin her biri hadislerde yer alır ve asırlardır ümmetin amelleri içindeki yerini alır.

Revatip olmayan, yani belli bir farz namazın vaktine bağlı olmayanla da vardır. Bunlara da haliyle “revatipten olmayan sünnetler” denir. Ancak bu namazlar daha çok kendilerine has olan adlarla anılırlar. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

1 – Teheccüd Namazı: Asıl vakti gecenin son üçte biridir. Yani seher vaktidir. Bu vakitte Allah rızası için yatağı terk etmek, nefse galebe çalarak ayağa kalkmak, abdest almak ve gecenin en saki n vakitlerinden olan bu dilimde Allah’ın huzuruna durup namaz kılmak ayrı bir mana güzelliği taşır. Gönle ayrı bir huzur, insana ayrı bir olgunluk ve manevi haz verir.

Bu namaz Allah Rasûlü’nün hiç terk etmediği bir namazdır. Bu namaz Efendimiz’in üzerine farzdır. Bu onun hususiyetinden sayılan hükümlerdendir. Zikr-i Hakim’de şöyle buyrulur:

“Rasûlüm, gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir fazlalık olmak üzere namaz kıl. Böylece Rabbinin seni Makam-ı Mahmu’da göndereceğini, bu yüce makama ereceğini ümid edebilirsin.” (İsrâ, 17/ 79)

Bu namaz, her ne kadar bir rahmet ve şefkat tezahürü olarak ümmet üzerine farz olmasa da, kıymeti ve insanı yücelttiği manevî olgunluk asla küçümsenmemelidir. Müekked bir sünnet olduğu da unutulmamalıdır. Bunun içindir ki Allah Rasûlü (s.a.s) tarafından teşvik edilmiştir. İmam Tirmizî’nin naklettiği bir hadis-i şerif bunun örneklerindendir:

 “Gece namazına dikkat ediniz. Çünkü bu sizden önceki salihlerin âdetidir. Gece namazı kişiyi Allah’a yaklaştırır, günahlardan alı kor. Kötülüklere kefarettir. Bedenden hastalıkları giderir.”

 Ebu Davud’un naklettiği bir başka hadis farklı bir güzelliği vurgular:

“Bir insan seher vaktinde hanımını da kaldırır, birlikte iki rekât namaz kılarlarsa, zikreden erkekler, zikreden kadınlar zümresinden sayılırlar.”

 Bu namaz, iki rekâttan başlayarak ikişer rekâtlar halinde 8 rekâta kadar kılınabilir. Amel daha çok bu şekildedir. Kerahet vakti olmayan bir zaman diliminde Allah rızası için kılınacak bir namazın elbette ki üst sınırı yoktur.

2 - Duhâ (kuşluk) Namazı: Güneş doğup, bir-iki mızrak boyu yükselişinden, diğer bir deyişle kerahet vaktinin çıkışından istiva vaktine kadar olan zaman diliminde kılınan namazdır. Daha çok 4 ve 8 rekat olarak eda edilir. Sübutu sahih hadisler iledir.

 Kardeşlerimiz, İmam-ı Nevevî’nin (rh.a.) sahih ve hasen derecesindeki hadislerden derlediği, kaynaklarına işaret ettiği Riyazü’s-Salihîn isimli eserin fazîletlerle ilgili bölümüne müracaat ettiklerinde bu hadislerden bir çoğunu orada toplu olarak bulabileceklerdir.

Ayrıca hadis kitaplarının nafile namazlarla ilgili bölümleri bizlere bu yönde bilgiler sunmaktadır.

3- Evvabîn Namazı: Akşam namazının sünnetinden sonra eda edilen namazdır.

 Evvâb, tevbe eden, hemen hatasından dönüp Allah’a sığınan, ona yönelen demektir.

 Evvâbîn namazının kemali 6 rekâttır.

 4- Tahiyyetü’l-Mescid Namazı: Bir mescide, camiye girince oturmadan önce Allah için orada namaza durmak o mabedin hakkıdır. Varınca henüz oturmadan sünnet veya farz bir namaz kılınıyorsa bu hak yerine getirilmiş olur. Eğer vakit girmemiş, dolayısı ile farz veya sünnet bir namaz kılınmayacaksa ve vakit kerahet vakti değilse o mescidin hakkı verilmeden oturmamalıdır. Bu güçlü bir sünnettir.

 Ülkemizde ne yazık ki bilgi eksikliği sebebiyle ihmale uğrayan namazlardandır.

 Bir başka yanlış davranış ve kanaat de, bu namazın ilk defa varılan bir cami de kılınacağı, bir kere varılıp kılınınca daha sonraki varışlarda kılınmaya hacetin olmadığı yönündedir. Bu namaz, her mescide varış için sünnet olan bir namazdır.

 5- Yolculuk (Sefer) Namazı: Sefere çıkacak bir insanın, yola çıkmadan önce evinde iki rekât namaz kılması, yolculuğun hayırlı geçmesi, salimen dönüşün olması, yolculuk sırasında geride bıraktıklarının hayr ve sıhhat, selâmet içinde olması için duâ etmesi sünnete uygun olandır. Dönüşte de önce köyünün veya mahallesinin mescidine uğrayarak iki rekât namaz kılıp hamd ü sena etmesi, şükrünü dile getirmesi dostlarını selamlaması, kendisine “Hoş geldin!” diyenlere karşılık vermesi Allah Rasûlü’nün (sav) sünnetlerindendir.

6- İhram Namazı: İhrama girmeden önce kılınan iki rekâtlı namazın adıdır. Allah Rasûlü’nün(sav) ameli böyledir.

        Elbette ki nafile namazlar bunlarla sınırlı değildir. Bunların dışında abdest veya gusül aldıktan sonra Allah için eda edilecek namaz, hacet namazı, istihare namazı, tesbih namazı olduğu gibi, kulun gönlünden gelerek rabbine yönelmek ve vakti değerlendirmek için kılacağı namazlar da vardır.

      Bahçesinde çalışan bir insanın bir ağacın gölgesine çekildiğinde tabiatla iç içe yaşarken ayağa kalktığını, abdest alıp suyun azalarındaki serinliğini duyarken rabbine yönelip iki rekât namaz kıldığını düşününüz. Bunun ecrini, gönlüne vereceği hazzı ve duyguyu da…

     Evet, sünnet namazlar farz ve vacip namazlar gibi bağlayıcı değildir. Yorgunluk veya meşakkat sebebiyle terkinde kınama yoktur. Onları eda daima kazanç getirir. Ancak bütünüyle terki sünnet-i seniyye’ye karşı tavırdır, vebaldir, kuruluktur, cefadır. Kınanmayı da hak eden bir tavırdır.

   Daha çok da alnı secdeye gitmeyenlerin; “Bu namazları kim bu kadar çoğaltmış,” şeklindeki saçmalıkları da küstahlık, cür’etkârlık, ilmî edebsizlik ve seviyesizliktir.

Olmayan namazlar icad etmek, onları farz ve vacip makamına koymak, “muhakkak kılınması gerekiyormuş”, “ömürde bir kere de olsa kılınması lazımmış”, gibi sözler, “neden kılmıyorsun?” şeklinde hesaba çekişler, sünnette olmadık, hadislerde zikredilmedik aşırı, bol sevap üretmeler, başkaları “bak neler biliyor” desin diye kaynak kitaplarımızda yer almadık bilgiler üretmek de çirkindir ve vebal getiricidir.

Mü’min, hak yolda, Allah ve Rasûlü’nün emrettiği ve öğrettiği yürüyen, ifrad ve tefridden uzak, dosdoğru yürüyen ve iki cihan saadeti ümid eden kuldur.

Emredildiği dosdoğru olmak ve dosdoğru yürümek, bunun için gayret göstermek, adımları bilerek ve şuurla atmak ne güzeldir…

1- Nafile kelimesinin lügat manaları için bak: Lisanü’l-Arab  (11/ 670-673), Sıhah (5/ 1833).

2- Hadisi Tirmizî Ebu Hureyre’den(ra) rivayet eder ve hadisin hasen olduğunu söyler.

3- Ümmü Habîbe künyedir. Asıl adının Remle olduğu kaynaklarımızda yer alır. Ebu Süfyan İbn Harb’in(ra) kızıdır. (Es-Siratü’n-Nebeviyye, İbn Hişam 2/ 645). 

4- Sahih-i Müslim, Salatü’l-Müsafirin (1/ 503). Hadis başka kaynaklarda ad yer alır.

5- Sünen-i Tirmizî, Salat.

6- Sahih-i Müslim, Salatü’l-Müsafirin (1/ 504), Câmiu’l-Usul 6/ 7).


Bu Makale 15246 defa okunmuştur

 

Yazdır

YAZARIN DİĞER YAZILARI

©

12/06/2015 - 14:19 Oruçla İlgili Kısa Bilgiler

©

10/03/2015 - 11:06 Kendinizi ve Ailenizi, Ateşten ve Hüsrandan Koruyunuz

©

23/10/2014 - 17:41 NAFİLE NAMAZLAR

©

01/09/2014 - 14:50 BORÇ ve KARZ-I HASEN

©

04/08/2014 - 13:11 Uhud Gazvesi

©

30/06/2014 - 14:18 Ramazan Ayını Karşılarken

©

09/06/2014 - 10:44 Kur’ân-ı Kerîm’de Gençlik

©

05/05/2014 - 12:25 Genç Anne (Hâcer) ve Mekke Şehrinin Kuruluşu

©

07/04/2014 - 15:46 Putlar ve Putçuluk Zihniyetiyle Mücâdele Eden Genç

©

01/02/2014 - 13:26 Vahyin Gelişi

©

04/12/2013 - 13:20 Güçlü ve Güvenilir Genç

©

16/07/2013 - 12:45 Eşinizin ve çocuklarınızın duygularını anlayınız, zaman zaman kendinizi onların yerine koyunuz ve olumlu yönde adımlar atınız.

©

19/06/2013 - 16:14 Âile sırlarınızı dışarıya vermeyiniz

©

20/05/2013 - 11:57 Çocuklarınızı açık sözlü yetiştiriniz

©

18/04/2013 - 10:40 Çocuklarınızı kendi cinslerine uygun olarak yetiştiriniz.

©

19/03/2013 - 13:48 Çocuklarınızın yanlış alışkanlıklar edinmesine fırsat vermeyiniz.

©

19/02/2013 - 11:12 Çocuklarınızın iyi arkadaşlar edinmelerine dikkat ediniz.

©

17/01/2013 - 12:09 Evinizin, kendinizin ve çocuklarınızın maddî, manevî temizliğine dikkat edininiz.

©

24/12/2012 - 11:09 Kanaatkâr olunuz.

©

21/11/2012 - 13:38 Âile yuvanızda israftan uzak durunuz

©

25/09/2012 - 10:36 Asıl gayenin ve hedefin ne olduğu âile yuvanızda bulunan her fert tarafından bilinmelidir. Bu şuuru yuvanızda filizlendiriniz.

©

27/08/2012 - 12:08 Büyüklerinize hürmet, küçüklerinize şefkat ve merhamet gösteriniz.

©

23/07/2012 - 11:24 Âilenize ve çocuklarınıza zaman ayırınız.

©

28/06/2012 - 12:29 Çocuklarınıza şahsiyetli olmayı, başka zihniyetleri taklit etmemeyi, olduğu gibi görünmeyi öğretiniz.

©

04/06/2012 - 11:28 Akrabalarınızla bağlarınızı koruyunuz.

©

25/04/2012 - 14:48 Anne ve babanız için hayırlı evlâd olunuz, çocuklarınıza da güzel örnek

©

26/03/2012 - 11:16 Âile içindeki mesuliyetlerinizi biliniz ve çocuklarınıza yaş ve durumlarına uygun mesuliyet veriniz.

©

27/02/2012 - 15:26 İlmi seviniz ve çocuklarınıza ilim sevgisi aşılayınız.

©

30/01/2012 - 11:23 Çocuklarınıza ev içi adabı ile ilgili bilgiler veriniz, onları eğiterek güzel alışkanlıklar kazandırınız.

©

02/01/2012 - 11:49 Çocuklarınıza güzel hasletler aşılayınız.

©

28/11/2011 - 11:18 Çocuklarınıza ibadet duygusu aşılayınız. Onlara nasıl namaz kılacaklarını, nasıl oruç tutacaklarını öğretiniz.

©

03/10/2011 - 11:46 Çocuklarınıza Kur’ân öğretiniz.

©

05/09/2011 - 14:31 Çocuklarınıza güzel sözler ve iman esaslarını öğretiniz.

©

01/08/2011 - 11:54 Çocuklarla latifeleşiniz. Çocuklarınıza güzel örnek olunuz

©

04/07/2011 - 12:24 Çocukluktan kaynaklanan hatalarını hoş görünüz.

©

03/06/2011 - 11:59 Çocuklarınıza duâ ediniz, onlara bedduâ veya lânet etmeyiniz.

©

09/05/2011 - 11:58 Çocuklarınıza adaletli davranınız.

©

11/04/2011 - 13:54 Yuvanızın içinde güzel dil kullanınız.

©

07/03/2011 - 12:34 Çocuklarınızı güzel ahlâkla yetiştiriniz, onları şımartmayınız.

©

14/02/2011 - 11:38 Çocuklarınızı seviniz ve onlara sevginizi belli ediniz.

©

06/01/2011 - 10:54 Yuvanıza Girerken Selâm Veriniz ve Çocuklarınıza da Selâmı Alıştırınız.

©

02/12/2010 - 11:18 Asr-ı Saadet’ten Bir Genç Selâme İbn Ekva’-radıyallâhu anh-(Yorulmayan Ayaklar, Bitmeyen Azim)(I)

©

14/10/2010 - 17:45 Çocuklarla Şakalaşmak

©

27/07/2010 - 13:44 Varlığın İmtihanı

©

22/06/2010 - 12:34 Bilmek, yaşamak ve güzel üslupla aktarmak

©

17/05/2010 - 16:38 Yuvanızı kaerşılıklı sevgi, rahmet ve şefkat temelleri üzerne kurunuz. Yuvanızdan sevgi ve rahmeti eksik etmeyiniz.

©

16/04/2010 - 11:22 İmanınızı hayırlı, güzel amlellerle dış dünyaya aksettiriniz.

©

24/09/2009 - 10:59 SÜNNETİ HAKKA GİDEN YOL BİLMEK

©

22/08/2009 - 09:43 Mukaddes Diyâr’a

©

24/07/2009 - 11:06 Yeni Bir Ramazan Yaşarken

©

25/06/2009 - 09:20 Çocuklarımız filizlenip büyürken

©

01/06/2009 - 14:54 Hissedilen Güç, Engin Basîret

©

28/04/2009 - 16:03 Vahy Safiyeti ve Bulandırma Gayretleri

©

07/04/2009 - 13:17 İç Dünyamızın Dış Dünyaya Aksi Edep ve Ahlâk

©

09/03/2009 - 15:10 Anne ve Babalara Üç Nasihat

©

17/11/2008 - 23:48 Selim Fıtrat, Kötü Alışkanlık ve Çocuklar

©

30/05/2008 - 23:02 Âile Yuvasında Sevgi ve Rahmet

©

13/03/2008 - 23:57 Orta Yol İfrat ve Tefrite (Aşırılıklara Düşmemek)
 
 

Site İçi Arama

  01.10.2020

13 Safer 1442

Bir Ayet

Bismillahirramanirrahim

Onlara geri döndüğünüzde kendilerinden vazgeçmeniz için Allah'a and içecekler. Artık siz onlara sırt çevirin. Onlar gerçekten pistirler. Kazanmakta olduklarının bir cezası olarak, barınma yerleri cehennemdir.

( Tevbe sûresi - 95)

Bir Hadis

Ebu’d-Derdâ (r.a.)’tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.), sahabilerine: ‘Dikkat edin ki! Size amellerinizin en hayırlısını, melikiniz olan (Allah) katında en çok beğenilen, (cennetteki) derecelerinizi en çok yükselten, altın ve gümüşü (Allah yolunda) vermekten size daha sevablı olan ve düşmanınıza rastlayıp da boyunlarını vurmanız (gazi olmanız) ile düşmanınızın sizin boyunlarınızı vurmasından (şehit edilmenizden) daha üstün işi haber vereyim mi?’ buyurdu. Sahabiler: ‘Evet’ dediler. Bunun üzerine Resulullah (s.a.) ‘Allah’ı anmaktır’ buyurdu.”

[Tirmizî, Deavat 6 (3377); İbn Mâce, Edeb 52 (3790); Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, VI/446, Hâkim, el-Müstedrek, I/496]

Bir Dua

Bismillahirrahmanirrahim

“Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada da ahirette de beni yöneten, himaye eden sensin.”

Yûsuf, Suresi 101

Hikmetli Söz

Bir kimse bütün ilimleri kendinde toplasa, Allah Teala’nın rızasına uygun hareket etmedikçe kurtulamaz.


Canlı yayın

İslam Ansiklopedisi

Anket

KURAN OKUYORMUSUNUZ ?

Seçenekler

Ayda bir Kur'an okuyorum

Onbeş günde bir Kur'an okuyorum

Haftada bir Kur'an okuyorum

Hergün düzenli Kur'an okuyorum

Kur'an okumuyorum

Sonuçları Göster

  Tasarım : Networkbil.NET

@2008 kuraniterbiye.Com